Spôsoby liečby

Gynekológ síce môže liečiť zápal močových ciest antibiotikami, ale ak sa problémy opakujú, mal by ženu poslať k urológovi. Za opakujúcou sa infekciou nemusia byť totiž len baktérie, ale napríklad aj zúžená močová trubica, kameň v močových cestách či dokonca nádor. 

Pri opakujúcich sa infekciách vám môže urológ predpísať antibiotickú kúru trvajúcu šesť až dvanásť mesiacov. Nejde o plnú dávku antibiotika, ale o takzvanú podprahovú, ktorá má za úlohu potlačiť riziko vzniku zápalu. Liek sa vtedy užíva večer. V noci totiž nepijeme, nemočíme, baktérie sa tak koncentrujú v močových cestách a môžu sa množiť. Uľaviť od ustavične sa vracajúcich problémov môže aj pomerne nová, takzvaná intravezikálna liečba. Liek sa pomocou katétera dopraví priamo do močového mechúra, kde pôsobí na sliznicu. Tá sa obnovuje, zvyšuje sa jej odolnosť a zabraňuje sa tak rozbehnutiu zápalu. Táto kúra sa opakuje v sedemdňových intervaloch počas šiestich týždňov. Účinok sa môže poistiť ešte tabletkami a celkovým podporením imunity. Pri obnove správnej funkcie výstelky močového mechúra urológovia používajú aj kyselinu hyalurónovú a chondroitín sulfát, ktorý sa vlieva priamo katétrom do dutiny močového mechúra a môže sa užívať aj vo voľnopredajných mäkkých kapsuliach ako podpora výživy buniek mechúra.

Štandardom lekármi predpísanej liečby sú antibiotické prípravky, k nim probiotiká, v prípade potreby lieky proti bolesti, zápalu a teplote. Chronické pacientky potrebujú aj imunologickú liečbu v podobe bakteriálnych vakcín a podobne.

Do doplnkovej liečby infekcií močových ciest patria predovšetkým výťažky z brusníc. V týchto trpkých červených plodoch sa napríklad nachádza kyselina chinolová, ktorej syntetické deriváty sa používajú ako antibiotikum pri liečbe močových ciest (spomínané chinolóny). Niektoré začínajúce zápaly je možné svojpomocne preliečiť aj dostatočne koncentrovaným extraktom z plodov brusnice v kombinácii s vysokým príjmom tekutín. Mechanizmus účinku brusníc spočíva v znížení schopnosti baktérií prichytiť sa na výstelku močovej rúry. Kvalitné brusnicové extrakty sa odporúčajú aj ako prevencia pri opakovaných zápaloch močových ciest.

Vyprázdňovaním mechúra sa odplavujú aj nežiaduce baktérie, E-coli je napríklad schopná zdvojnásobiť svoj počet už za 20 minút! Pri ochoreniach močových ciest, či už trápi močový mechúr alebo trubica, sa odporúča veľmi veľa piť. Preto pitný režim okrem bylinkových čajov dopĺňajte čistou vodou, polievkami a zriedenými zeleninovými šťavami. Časté návštevy toalety „bolia“, no váš moč sa riedi, čím bráni zachytávaniu baktérií a ich následnému rozmnožovaniu. Vhodnejšie pri liečbe sú močopudné rastlinky, telo vďaka ním prepláchnete účinnejšie a najmä rýchlejšie, pretože v tele zotrvajú len krátko. Túto schopnosť má spomínaná praslička roľná, ale aj zlatobyľ či púpava. 

Prasličkový kúpeľ je ďalším z pôsobom ako pomôcť infikovaným močovým cestám. Z prasličky roľnej si pripravte odvar a vlejte ho do kúpeľa. Počas kúpeľa seďte a voda vám musí siahať až nad oblasť obličiek. Kúpeľ nesmie trvaž dlhšie než 15 minút, potom sa zabalíte do teplej osušky a ostaneme asi  1 hodinu v posteli. Po prasličkovom kúpeli pocítete nesmiernu úľavu a Vaše močové cesty sa dezinfikujú.